Doma dobre, všade najlepšie

Autor: Marek Sikra | 7.9.2015 o 13:28 | (upravené 7.9.2015 o 14:35) Karma článku: 4,60 | Prečítané:  935x

Tri noci v cargo kontajneri na predmestí západoaustrálskeho mesta Perth.............................

Aj na slovenské príslovia, alebo aspoň to „všade dobre, doma najlepšie”, zdá sa, vplýva Austrálska „opačnosť“. Nie že by bol v Sydney, ktoré mi je posledné roky domovom, život priťažký. Mesto sa zvykne dobre umiestniť v rebríčkoch porovnávajúcich kvalitu života svetových metropol. Dni však zvyknú byť oveľa zaujímavejšie, keď čas trávim mimo neho. V prípade môjho posledného Austrálskeho roadtripu, ktorého cestovný plán je zhrnutý v 3 odseku tu, to platí obzvlášť.

Ak v Austrálii veľa alebo pridlho cestujete, krásne scenérie a zaujímavé lokality sa po čase stanú štandardom. Nadchnúť sa videným sa preto stáva ťažšie a ťažšie. Čo robí cestovanie zaujímavým preto nie sú ani tak navštívené miesta, ale skôr interakcie s ľuďmi. Či sú to obyvatelia odľahlých oblastí outbacku, miestni farmári, či iní cestovatelia, tieto interakcie sú vždy veľkým obohatením a obzory rozširujúcim zážitkom. Týždeň na cestách sa tak čo do získaných skúseností vyrovná minimálne mesiacu života v Sydney či inde, ak nie viac. Tento blog je práve o jednej takejto interakcii s kamionistom menom Steve.

Stevea som stretol počas tretieho mesiaca môjho roadtripu na cestnom odpočívadle približne 800 km severne od západoaustrálskeho mesta Perth. Stretli sme sa krátko pred súmrakom, nakoľko sme tam obaja mali v úmysle prespať. Steve o niečo pohodlnejšie v kabíne svojho ťahača. Jeden z najväčších rozdielov medzi cestovaním v Austrálii a inej krajine takzvaného prvého sveta je, že ak v Austrálii nocujete pri jednom z hlavných cestných ťahov spájajúci sever s juhom, tak pravdepodobne okolo vás v noci neprejde viac ako dvadsať áut či nákladiakov. Výsledok riedko obývanej krajiny s hustotou osídlenia traja obyvatelia na kilometer štvorcový. (Pre porovnanie hustota osídlenia Slovenska je 111 obyvateľov na km2.) V Austrálii navyše až 65% celkového obyvateľstva žije v štyroch hlavných metropolách a len 10% na nekonečnom vidieku.

Steve prišiel na odpočívadlo chvíľku po mne. Pracuje pre menšiu perthskú spoločnosť, ktorá prenajíma ťažkú strojárenskú techniku. Jeho nadrozmerný náklad preto tvoril obrovský nakladač, ktorý viezol klientovi na sever do banskej oblasti Pilbara. Keď sa naše pohľady už z diaľky stretli, nasledoval priateľský pozdrav. Taký, aký človek v meste zažije len ťažko, od úplne neznámeho človeka už vonkoncom nie.

„Dneska je tvoj šťastný deň“ kričal na mňa Steve po chvíli popri drobnej údržbe návesu, ktorú práve vykonával. Po ceste v roadhouse totiž kúpil ovocný šalát, o ktorý sa spolu so zmrzlinou bol pripravený podeliť. Asi nemusím vysvetľovať, že pri cestovaní na motorke, je batožinový priestor luxus. Chladnička je preto úplná utópia a ponúknutá ľadová zmrzlina, studené pivko, či spravený steak sa odmietajú len ťažko.

Popri vychutnávaní Steveovho dezertu sme prebrali rad tém. Najzaujímavejším bol pre mňa Steveove rozprávanie o jeho skoro dokončenom novom dome, ktorý spolu so ženou stavajú na predmestí Perthu na báze cargo kontajnerov. Večer sme ukončili tým, že mi dal svoju vizitku, adresu a pozval na návštevu. Ráno sme sa už nevideli. S nadrozmerným nákladom môžu byť kamionisti na ceste len za denného svetla, respektíve sa musia riadiť časmi východu a západu slnka. Aby Steve prišiel kam treba na čas, musí denné svetlo využívať v plnej miere. Pri východe slnka bol preto už na ceste, pričom ja som sa ešte len prebúdzal.

Keď som sa za necelý týždeň zjavil večer na adrese od Stevea, ten ma vítal otváraním dverí na veľkej samostatne stojacej garáži. Že ostanem na noc bral ako samozrejmú vec. Okrem Stevea ma v dome vítali jeho žena Janine a dvaja nemeckí rottweleri Ric a Jess. Ric je modrá krv a za jedno „číslo“ si vypýta aj $3,000. Zatiaľ sa mu takto podarilo „zaskórovať“ štyrikrát (http://rynberg.com.au/rottweilers/index.html).

Dom tvorí osem rôzne usporiadaných kontajnerov. Pretože je tento projekt relatívne unikátny, Janine vytvorila a administruje web stránku http://www.seacontainerhouseperth.com. Tu si môžete pozrieť pôdorys tejto veľmi zaujímavej stavby ako aj niekoľko fotografií z doposiaľ 12 mesačnej výstavby. Steve a Janine stavajú dom svojpomocne (owner-builders). Zváranie ide Steveovi veľmi dobre a preto železo ako hlavný stavebný materiál domu vyhovuje. Keďže pracuje v doprave, má kontakty vďaka ktorým kúpil kontajnery výhodne. Väčšina z nich bola použitá iba raz a to na samotnej ceste do Austrálie a po vyložení ich prvého nákladu išli na predčasný dôchodok na tiché predmestie Perthu.

So Steveom a Janine som nakoniec ostal tri dni. Zdržal som sa aj preto, že práve dokončovali podhľady v obývacej miestnosti. Mal som tak možnosť láskavosť oplatiť. Na pomoc si zavolali svojho osvedčeného stavbára Jasona a jeho kolegov. Mal som tak navyše príležitosť dva dni pracovať s austrálskymi stavbármi. Tí mi prišli v porovnaní s tými slovenskými veselší. To je ale austrálska mentalita a tak porovnanie asi akýchkoľvek povolaní by vyšlo rovnako. Tiež sa mi zdá, že sú viac hrdí na svoje povolanie a prácu. Väčšina austrálskych stavbárov a remeselníkov si necháva svoje pracovne polokošele „obrandovať“ s menom svojej firmy a/alebo svojim vlastným. Zanedbateľný detail, môže sa zdať. Podľa môjho názoru však dôležitý symbol.

Tento príbeh nie je prvá takto príjemná cestovateľská skúsenosť z Austrálie. Verím, že tiež nie posledná. Roatrip v Austrálii je životný štýl, ktorý by mal skúsiť každý kto má možnosť do Austrálii vycestovať či už za prácou alebo ako turista. Čoskoro bude mať 200 mladých Slovákov ročne možnosť získať 12 mesačné pracovné víza do Austrálie. Vízový program podobný tým, ktoré mladým Slovákom v súčasnosti ponúka Kanada, Nový Zéland či USA. Moje odporúčanie  pre týchto je stráviť čo najviac času na cestách a mimo veľkých miest. Tam kde sa dá austrálsky „mateship“ ešte stále naplno vychutnať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

SVET

Zomrela dedička L'Oréalu, najbohatšia žena sveta

Zásluhy Liliane Bettencourtovej sa ocitli v tieni afér.


Už ste čítali?